2020 m. spalio 26 d., pirmadienis

Saldžiųjų bulvių ir tempeh (fermentuotų sojų pupelių) Budos dubenėlis

Šią savaitę jums dovanosiu daugiau receptų, na tas daugiau, tai kelis - nes vėl dalyvausiu Instagram projekte veganiška savaitė, apie kurį dar pasidalinsiu stories. Ten planuoju du be galo skanius, daugelio mėgiamų patiekalų veganiškus atitikmenis. Kokius? Sekit ir pamatysit. :) O kol kas toliau tęsiu su Buddha bowl serija. 

Šiame dubenėlyje naudojama tempeh - vienas mano mėgiamiausių sojų pupelių gaminių, ją galima pasigaminti ir patiems, bet ne taip lengvai, nes pupelių fermentacijai reikia tam tikrų bakterijų, paprasčiau - įsigyti. Tempeh galite rasti veganiškų prekių parduotuvėse. Taip pat šiame patiekale naudojamas tahini, sezamų pastos padažas yra vienas mano mėgiamiausių padažų bet kokioms salotoms, rekomenduoju pabandyti. Recepto ingredeintas - orkaitėje su prieskoniais kepti avinžirniai - irgi puikiai tinkantis pabarstukas ant salotų ar kitų patiekalų.

2020 m. spalio 20 d., antradienis

Azijietiškas Budos dubenėlis

Tai ką - kampe pūpso didžiulės galvos Pekino kopūstų ir šiandien gaminsiu kimchi - ruduo pats tas metas stiprinti imunitetą fermentuotomis bei raugintomis daržovėmis. Ir, tęsiant Budha bowl seriją, noriu pasidalinti su jumis savo, turbūt dažniausiai gaminamu ir labiausiai mėgiamu dubenėliu - oriental style

Į jį galima dėti daug ir skirtingų dalykų, tačiau pagrindiniai ingredientai visada man yra - kažkokios žalios lapinės daržovės (špinatai, kale'ai, bok choi), ryžių makaronai, augaliniai baltymai (tofu arba tempeh) ir mano mėgstamiausias riešutų sviesto ir sojų padažo padažas. Labai gerai pamenu kur pirmą kartą paragvau šio padažo - buvo žiema Ukrainoje, traukiniu atvykau į garsųjų Kijevo knygų turgų, ten knygų angarai didžiausiom eilėm, ir po ilgo šalto produktyvaus pasivaikščiojimo (pamenu radau keletą retų ir vertingų knygų apie jogą rusų kalba) užėjau į šalia esančią vegetarišką/veganišką kavinukę. Aišku, buvau iš anksto pasiggoglinusi kur pietausiu. Tai va - ten pirmą kartą paragavau tofu susukto nori lape ir apkepto su tuo mėgstamiausiu padažu. Abu tuos dalykus taip ir gaminu nuo tada. Man visada labai smagu parsivežti naujų idėjų bei receptų iš kelionių.

2020 m. spalio 14 d., trečiadienis

Čija pudingo pusryčiai su avietėmis

Tokį pusrytį pasirinkau gaminti šį savaitgalį, kai gaminau maistą savo draugių renginyje 18-ai žmonių. Galvojau pasiruošiu iš vakaro ir bus lengviau. Ir taip - tai įmanoma, tačiau paskui nusprendžiau, kad noriu gaminti šviežiai iš pat ryto ir turėjau daug reikalų su maišymu :) 

Nors toks patiekalas gana lengvas, tačiau svarbus čija sėklų ir augalinio pieno santykis, taip pat svarbu iškart maišyti, kitaip bus ne pudingas, o gumulai. Maišyti ir papildomai pilti pieno greičiausiai teks kelis kartus, nes čija sėklos labai geria skystį. 

Savaitgalį ruošiau sluoksniuotą čija sėklų pudingą, dvejuose atskiruose dubenyse susimaišiau bazę, o tada į vieną dėjau kokybiškos riebios kakavos, taip pat teks ten įpilt ir daugiau sirupo, bei augalinio pieno, nes kakava karti ir taip pat sugeria skystį. Tačiau efektas ir skonis - garantuotas. Gardinau avietėm, bananais, bei žemės riešutų sviestu, kuris labai dera prie kakavinio pudingo sluoksnio.

Noriu su jumis pasidalinti pagrindu, bei proporcijomis vienai porcijai pudingo paruošti, o toliau - sekite paskui fantaziją :)

2020 m. spalio 8 d., ketvirtadienis

Pusrytinis žalio kokteilio dubenėlis su mangais ir daigintų grikių traškučiais

Noriu pasidalinti serija receptų, kurie buvo publikuoti "Raktas" žurnale, jei kas nematėt, ar nespėjot, ar neturėjot galimybės įsigyti. Visų receptų bendra tema - Buddha bowl. Kas tai?

Buddha bowl - arba Budos dubenėliai - spalvingi, labai fotogeniški patiekalai jau seniai užkariavę interneto platybes bei valgytojų skrandžius. Tai - veganiškas arba vegetariškas patiekalas, patiekiamas dubenėlyje arba lėkštėje aukštais kraštais, kuriame meniškai išdėliotos mažos porcijos skirtingų, derančių tarpusavyje ingredientų. Viena iš galimų priežasčių iš kur kilo toks, šio patiekalo pavadinimas - nuo Budos dubenėlio idėjos budizme, kurį Budai pripildydavo išmaldą duodantys žmonės vegetariško maisto likučiais.

Dažniausiai po Budos dubenėlio pavadinimu slepiasi labiau pietums ar vakarienei tinkančios kompozicijos iš kruopų (ryžių, bolivinės balandos ar perlinių kruopų), augalinės kilmės baltymų (avinžirnių, pupelių, tofu ar kitų sojos produktų), bei daržovių. Daržovės gali būti termiškai apdorotos ir/arba žalios, plius žinoma visa tai apjungiantis padažas - štai ir visa paslaptis. Bet gali būt ir saldūs, labiau pusryčiams ar užkandžiui tinkantys Budos dubenėlių deriniai. 

Visas jų grožis ir paprastumas tame, kad bene visi ingredientai gali būti pakeisti betkuo, ką šiuo metu turite savo šaldytuve ar spintelėje, arba tuo, ką tiesiog labiau mėgstate. Čia nėra kažkokių griežtų taisyklių. Tačiau žinoma skoniai turi derėti, taip pat svarbu - šviežūs bei kokybiški maisto produktai.

Noriu pradėti nuo saldžių, pusrytinių Budos dubenėlių.

(Receptuose naudojami puodeliai, šaukšteliai ir šaukštai - standartiniai amerikietiški matavimo vienetai)


2020 m. spalio 3 d., šeštadienis

Comfort food'as - makaronai su kreminiu grilintų paprikų ir anakardžių padažu

Šiandien diena, kai Tokijo (o gal Maskvos) smogas pasiekė Lietuvą. Vėlyvas šeštadienio rytas, guliu lovoj su kakava, uždarytais langais ir dėkinga savo kambariniams augalams, kurie valo orą. Bei rašau jums receptą, kuriuo kažkada jau tikrai kažkur dalinausi, bet kai reikėjo pasitikslinti kiekius, niekur neradau. O jis iš tokių - kur verti prisiminti. Realiai tai receptas tobulo padažo makaronams, kurį gaminu, kai turiu daugiau laiko nei tiesiog atsukusi dangtelį šliūkštelti savo naminio pomidorų padažo. Mane jis sužavėjo savo kremine tekstūra, nors jame nėra jokių pieno produktų, taip pat - subtiliu skoniu, kuriame tiesiog viskas puikiai dera tarpusavyje.

Šį padažą dažniausiai naudoju spagečiams be gliuteno, tačiau jis tinka ir visokiems daržovių ar kruopų maltinukams pagardinti ir su bulvių koše ir dar bet kur - visur.