2014 m. kovo 23 d., sekmadienis

nemokami pavasario vitaminai

Koks man buvo džiaugsmas praeitą savaitę, kai pagaliau pavyko ištrūkti iš miesto :) Gera draugė davė mažą sklypelį savo žemėje, kur galiu sodinti, auginti, ant žemės gulėti, jėgų semtis ir debesis ganyti. Netoli ten upelė teka, tikra atgaiva, žodžiu.. O dar ir pavasarinis lygiadienis išpuolė. Puikiai pavyko atšvęsti.

Tos dienos tikslas buvo ne tik į žemę rankas sukišti, bet ir pavasarinių vitaminų, žaliems kokteiliams, salotoms, sultims, toliau nuo miesto pasirinkti.

Pavasarį prasikalusios pirmosios žolės - tiesiog vitaminų ir mineralų bomba, visą energiją po žiemos iš žemės į paviršių ištraukusios. Dar labai vertinga - bręstantys medžių, krūmų pumpurai arba jauni lapeliai. Pavyzdžiui liepų, klevų, juodųjų serbentų,  jų galima drąsiai suvalgyti po saują per dieną; taip pat - beržų, lazdynų, pušų, tuopų, alksnių, aviečių. Tik aišku nereikėtų jų daug nuo to pačio krūmo skabyti, po kelis. Ir visada atsiprašant, padėkojant - aš taip visus augaliukus stengiuos rinkti :)

Nors visa žaluma dar tik kalasi, ir seną rudeninę žolę kapstyti teko, tačiau medžioklė pavyko :) Štai kas nugulė krepšelyje, o paskui iškart ir pilvelyje:

Piktžolių karalienė, mano labai mylima dilgėlė - ji pavasarį, jaunutė, besikalanti tokios net rudos ar violetinės spalvos būna. Dilgėlėse gausu geležies ir kitų vitaminų. Maitinančioms mamytėms ji gerina pieno išsiskyrimą (kaip beja ir aviečių lapai). Tik taip pat turėkit omeny, kad dilgėlė tirština kraują, kas turiu tokių problemų - vartokit ne daug ir ne dažnai, bei kartu su kiaulpiene, kuri turi priešingų savybių.



2014 m. kovo 15 d., šeštadienis

Žalios saločikės su meškiniu česnaku ir stebuklingu padažu

Pas mus, Ukrainoje, pirma žaluma kuri pasirodo turguje ant močiučių prekystalių - šie kvepiantys lapeliai - meškinis česnakas. Jie auga ir Lietuvoje - tai puikus pavasarinis tonikas, padedantis atsišviežinti kraujui po žiemos, stiprinantis imuninę sistemą, valantis šlakus, varantis toksinus ir net odą skaistinantis. Galima skabyti lapelius iki žydėjimo pradžios, balandžio ir  gegužės mėnesiais. Tik, šiukštu, nprisiskinkit nuodingų pakalnutės lapų, supainioję - atskirti tą česnaką labai lengva, patrynus tarp pirštų, užuosite kvapą. Tik Lietuvoje šis augalėlis saugomas ir natūraliai gamtoje retas, tai jei nežinot kas augina, o netyčia miške užtikot augimvietę, svarbu neraukit, galima pasisodinti pas save kokioj drėgnesnėj, tamsioj vietoj, kur niekas neauga - jam patiks, sėklų yra pirkti sėklų parduotuvėse.

Kaip bebūtų, tai tikro pavasario pranašas ir kai juos pamatau, žinau jog jau kelių savaičių bėgyje tie prekystaliai vis labiau žaliuos visokiom skirtingom prieskoninėm žolėm; taip pat žinau, kad laikas traukti kur į užmiestį, švaresnę vietą, nes jau dilgėlių, pienių, garšvų jaunų tikrai galima pasiskabyt.

Pernai, pirmąjį pavasarį Ukrainoje, juo nebuvau labai susižavėjus - neįprastas skonis, kvapas, nors ir žymiai švelnesnis nei česnako. Be to stengiuosi pagal ajurvedą maitintis.. T.y. stiprių stimuliuojančių produktų nevartot. Tačiau visagaliame Facebooke neseniai užtikau vieno žymaus ajurvedisto žinutę, kad iki žydėjimo, jaunus meškinio česnako lapelius galima ir net patartina valgyti :) Beja, ar žinojot, kad juos labai mėgsta meškinai pabudę po žiemos miego :) Dėl to taip ir pavadinti.

Anyway, pasimėgaukit šiuo puikiu augalėliu, dabar - pats laikas. Jis tinka daugelyje patiekalų, o mūsų šeima labai mėgsta tą česnakiuką tokiose žaliose salotose:


2014 m. kovo 12 d., trečiadienis

Kaip tapti laimingu arba 10 pagrindinių jogos dėsnių

Ką jūs žinote apie jogą? Ne, tai ne fizinių pratimų kompleksas.

Tai senovinė mokymo, gyvenimo sistema, fiziniai pratimai - viena jos dalių, tačiau tik tam, kad paruošti kūną dvasinei praktikai. Jogos esmė, pačio žodžio vertimas - susijungimas, vienis arba harmonija. Pirmiausia harmonija pačiame savyje kūno, dvasios ir proto, o po to ir harmonija su išoriniu pasauliu. Mūsų kaip mikrokosmoso su visata - makrokosmosu. Tokia harmonija - tai vidinės ramybės ir laimės jumyse bei pasaulyje aplink jus, pagrindas.

Pagrindiniai  jogos mokymo principai - Yama ir Niyama buvo išdėstyti kertiniame jogos veikale, Patandžalio Sutrose. Kai kurie jų iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti labai lengvi, paprasti ir kasdieniniai; tačiau pasistengus suvokti juos giliau, tampa aišku, kad ne taip paprasta jų laikytis visais gyvenimo atvejais.


 Penki Yama principai reikalauja veiksmų, kalbos ir minčių valdymo:

1. Ahimsa (susilaikymas nuo smurto)

Tai pats svarbiausias moralinis įsakymas - bet kokio smurto prieš visas gyvas būtybes atsisakymas. Šis principas moko mus neskleisti blogio savais poelgiais, žodžiais ir mintimis. Žinoma, ne visada lengva išlaikyti pasyvų elegesį, be lašo agresijos, ypač atsidūrus kokioje nemalonioje situacijose. Tačiau tai vienintelis būdas, galintis atnešti tikrą, ilgai lauktą taiką visame pasaulyje. Tai taip pat atsako į klausimą, kodėl einantys jogos keliu nevalgo mėsos, žuvies ir kiaušinių.


2014 m. kovo 11 d., antradienis

Raw vegan šaltibarščiai - ką čia bepridursi :)

Dienos ilgėja, šviesėja, atitinkamai nuotaika gerėja, o visas pasaulis pradeda žaliuoti.. Ech.. pavasaris..
Po žiemos toks pasiilgimas visų tų žalių dalykų.. Todėl pusryčiams vien tik žali kokteiliai, salotose daaaug žalumo, jau pradedamos skabyti jaunos laukinės žolės ir ateina metas lietuvių virtuvės pasididžiavimui, kuris niekaip neatsiejamas nuo tų, šiltėjančių sezonų. Ne, ne cepelinai, na ką jūs :) Mano visų laikų mėgiamiausias lietuviškas patieklas - šaltibarščiai. 
Ir vat, tik visai neseniai sau atsleidžiau, kad žaliavalgiškas veganiškas jų variantas šimtą kart skanesnis (nekalbant, kad ir sveikesnis) už originalą. Ir pasigaminti beveik taip pat paprasta. Norit sužinoti kaip?..