Tema, gal ne visai susijusi su sveika gyvensena ir tikrai ne receptas, bet užtat labai susiję su sąmoningu gyvenimu, ekologija ir todėl tikiuos, kad bus įdomu, bei naudinga.
Nepasakosiu kuom kompostavimas, bei jo produktas - natūrali trąša humusas, naudingas žemei ir daržininkams, nes tai galite pasiskaityti internete. Tačiau pasidalinsiu svao kompostavimo istorija. Aš kompostuoju jau labai seniai, taip seniai, kad net negaliu atgaminti nuo kada, galbūt 5-6 metus, gal ir daugiau. Kompostą metu į nedidelį sandariai užsidarantį kibirėlį. Kurį, kai prispildo, pilu į komposto dėžę.
Gyvenu bute, bet mano tėveliai turi žemės, sodą ir daržą, kur nuolat stovi kelios dėžės kompostui. Neturiu mašinos, tad kartais tenka tą kompostą nešti ar vežti dviračiu. Pamenu neseniai čia buvo vienas iš tokių atvejų - susikroviau viską į kuprinę ir išėjau, mano tėvai gyvena maždaug trys kilometrai nuo ten, kur gyvenu aš. Einu pamenu ir šovė mintis - jei kas pažiūrėtų, ką aš nešu, kad aš pilną kuprinę realiai šiukšlių prisikrovus, maisto atliekų, ne pirmos dienos, ačiū dievui, kad kibirėlis sandarus - na niekas nesuprastų. O man jau - tai savaime suprantamas dalykas. Ir netingiu, ir nesunku, nes tai tik įprotis. Kaip ir praktiškai bet kas - ką mes darome. Reikia tik noro, motyvacijos, priežasties tą į protį išsiugdyti, o paskui jau viskas lengva ir paprasta pasidaro. Bute kompostuoti tikrai nėra sunku, kibirėlį galite pasistatyti po kriaukle arba ant žemės šalia tos vietos, kur gaminate. Jei jis sandariai užsidaro jokių nepatogumų, blogo kvapo nejausite.
Bet vistik kyla klausimas, kodėl aš nešu tą kompostą tris kilometrus?
- Nes nenoriu didinti atliekų pilamų į sąvartyną kiekio;
- Nes maisto atliekos (kurios sudaro apie 40% visų žmogaus išmetamų atliekų), patekusios į paprastą sąvartyną ir susimaišiusios su kitomis šiukšlėmis negali suirti per metus, kaip tai nutinka komposto dėžėj ar krūvoj. Jos ten sėdi ilgai ilgai, po visų kitų šiukšlių sluoksniu, kur negali patekti pakankamai deguonies, kad jos greičiau suirtų ir pūdamos skleidžia metano ir anglies dvideginio dujas, kurios sudaro daugiau nei 20% šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Teisingai tvarkomoj komposto dėžėj metanas visai neišsiskiria.
- Nes virtuvės atliekos (žemiau pasidalinsiu kokios būtent), su žemės bakterijų pagalba, perdirbamos į puikias, natūralias trąšas, kurias galima panaudoti ir gauti daug naudos.
Jeigu jūs taip pat gyvenate bute, bet norite pradėti kompostuoti yra keli variantai:
- Galite ieškoti pažįstamų/giminaičių sodininkų, daržininkų, močiučių, kurios kompostuoja ir iš jūsų priims maisto atliekas. Net neabebjoju, kad tokie žmonės bus labai laimingi ir po to pasidalins su jumis savo išaugintomis gėrybėmis.
- Kai kuriose šalyse, deja, Lietuvoje man atrodo kol kas ne - savivaldybės pačios skatina kompostavimą ir surenka iš gyventojų maisto atliekas kompostui. Reiktų pasidomėti tuo, ten kur jūs gyvenate, galbūt yra tokia galimybė.
Jei gyvenate nuosavame name - tai išvis jokių problemų. Jums tereikia skirti tam vietos, kompostą galima laikyti krūvoj, galima susikalti dėžę, žinau, kad prieš kelis metus iš savivaldybė nemokamai buvo galima gauti kompostavimo talpą. Kompostavimo būdų taip pat yra ne vienas. Galima užkasti tas atliekas duobėse tarp lysvių. Arba galima tiesiog versti į krūvą, karts nuo karto užverčiant žemių ir vis pamaišant.
Ką galima kompostuoti:
- visas organines atliekas (išskyrus mėsą, žuvį, pieno produktus - nors kiti šaltiniai pateikia, kad ir tai kompostuojama);
- arbatos, kavos atliekas (su pakeliais, taip pat keičiamus kavos filtrus);
- riešutų lukštus;
- dulkes, dulkių siurblio turinį;
- nukirptus nagus, plaukus (žmogaus ir gyvūno);
- kartoną, kartoną nuo kiaušinių, bei kiaušinių lukštus;
- kartoninius ritinėlius nuo tualetinio popieriaus;
- laikraščius;
- vatą, ausų krapšukus (su mediniu/kartoniniu pagaliuku);
- vilną;
- mažus natūralių audinių gabaliukus, siūlų likučius (man aktualu, nes aš siūnu:)
- medžio, popieriaus, smilkalų pelenus;
- plunksnas;
- žemę, persodinėjant augalus, augalų likučius;
- ir netgi smulkiau sukarpytus konfidencialius dokumentus, jei tokių turite :)
Jei gyvenate nuosavoje valdoje - kompostuot galite dar daugiau - žolę, šiaudus, medžių šakeles, lapus ir pan.
Kaip jau minėjau, svarbiausia noras ir motyvacija. Tikiu, kad galima atrasti būdų įvairiose situacijose, skirtingose gyvenimo aplinkose. Jei jūs turite kažkokių patarimų, pastebėjimų ar pasidalinimų - labai lauksiu komentaruose. Jei turite klausimų - taip pat rašykite :)
Štai variantas kaip kompostuoti bute į pagalbą pasitelkus sliekus ir jokių nemalonių kvapų. https://www.facebook.com/pg/ZeroWasteLietuvoje/photos/?tab=album&album_id=1791765721067998
AtsakytiPanaikinti